Bahçe Mobilyası Nedir?

İngilizcede Patio Furniture veya Outdoor Furniture ismiyle anılan, Türkçede ise Bahçe Mobilyası olarak kullanılan dış mekan mobilyalarıdır. Açık alanda kullanım için tasarlanmış bahçe mobilyaları, tipik olarak paslanmaya dayanıklı alüminyum gibi metalden, her mevsim kullanılabilen teak, iroko gibi ahşaptan veya her türlü hava şartına dayanım gösterecek özel hammaddeler ile plastikten üretilebilen oldukça dayanıklı mobilya türüdür.

Bahçe Mobilyası Nelerden Üretilir?

Ahşap, Bambu, Hasır veya Rattan, Metal, Plastik, Cam, Beton ve Halat gibi farklı türlerden yapılabilir. Geçmiş yıllarda ahşap, bambu, hasır ve gerçek rattan olarak sıklıkla görülen bu mobilyaların maliyetlerinin çok yüksek olması zamanla yerini plastik bahçe mobilyası, metal bahçe mobilyası, alüminyum bahçe mobilyası ve sentetik rattan bahçe mobilyasına bırakmıştır.

Bahçe Mobilyası Türleri Nelerdir?

Bahçe Mobilyaları genellikle bir masa, dört veya altı sandalye içeren bir masa sandalye takımı olarak, 2 tekli koltuk ve 2 kişilik veya 3 kişilik oturma koltuğu (kanepe) ve bir orta sehpadan oluşan bahçe oturma setinden, yine aynı şekilde bahçe köşe oturma setinden, otel havuz başlarında, sahillerde veya spa havuzlarında kullanıma uygun şezlonglardan, salıncaklardan, şemsiyelerden ve katlanabilir özellikte olan piknik masa sandalye setlerinden oluşmaktadır.

Bahçe Mobilyaları Nerede Kullanılır?

Dilimize Bahçe Mobilyası olarak geçtiği için kullanım alanı dar gibi görünmektedir ancak dış mekan mobilyası olarak adlandırdığımızda oldukça geniş bir alanda kullanılabileceğini düşünmek kolay olacaktır.

Balkon Mobilyası, Teras Mobilyası, Veranda Mobilyası, Yazlık Bahçe Mobilyası, Otel Bahçe Mobilyası, Kafe Bahçe Mobilyası, Restoran Bahçe Mobilyası, Havuz başı Mobilyası, Beach Mobilyası, Plaj Mobilyası, Sokak Mobilyası gibi farklı şekillerde satışa sunulmaktadır. Tanımlardan da anlaşılabileceği gibi çok geniş bir alanda sıklıkla kullanılan mobilya türüdür Bahçe Mobilyası.

Bahçe Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor?

Öncelikle kullanım alan ve amacını belirlemelisiniz. Örneğin sahilde kullanılacak bir şezlongu ele alalım. Çok yoğun ve sert kullanıma maruz kalmaktadır. Deniz suyu ve güneş agresif korozif bir ortam yaratmaktadır. Böyle bir ortamda kullanılacak şezlongun plastik şezlong olması hem maliyet hem de ömür olarak çok daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Plastik Bahçe Mobilyaları: Rüzgar, güneş, yağmur gibi dış etkenlere dayanıklı özel reçinelere sahip plastik hammadde ile üretilen plastik bahçe mobilyaları, bakım gerektirmeyen, paslanmayan, su geçirmeyen ve bu sebep ile yıl boyunca dışarıda bırakılabilir dayanıklı dış mekan mobilya türüdür. Ayrıca diğer bahçe mobilyası türlerine göre oldukça da ekonomiktir. Plastik Bahçe Mobilyası almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli konu, bilindik ve güvenilir bir markaya ait ürünleri almanız olacaktır. Çünkü sektörde birçok üretici, ekonomik ürün elde etmek amacıyla kırma veya 2’nci kalite diye adlandırılan geri dönüştürülmüş hammaddeler ile üretim yapmaktadır. Yücel Bahçe Mobilyaları bu alanda bilinirliği ve güvenilirliği ile ülkemizin en önemli oyuncularındandır. Hem iç pazarda hem de ihracatta oldukça güçlü olan Yücel Bahçe Mobilyaları güvenin adresidir.  

Metal Bahçe Mobilyaları: Metalden üretilen her türlü bahçe mobilyası bu grupta sınıflandırılmaktadır. Metal Bahçe Mobilyaları oldukça sağlam ve uzun ömürlüdür. Ancak metal, bilindiği gibi dış ortamda paslanmaya başlar. Almış olduğunuz metal mobilyaların üzerine boya öncesinde galvaniz, çinko, veya katoforez kaplama yapılmış ve sonrasında elektrostatik toz veya yaş boya uygulaması yapılmış ise dış ortam dayanımı oldukça performanslı olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz kaplama türleri dışındaki kimyasal kaplamalarda dış ortamda dayanım sağlayacaktır ancak metalin üzerinde bulunan keskin köşeler, grift yüzeyler, proses sırasında ürünün zorunlu olarak kanca ile asıldığı askılama noktaları ve faraday kafesi olarak adlandırılan boyanın ulaşamadığı dip noktalarda pas akıntıları ve belirli bir süre sonrada boya kabarmaları ve dökülmeleri görülmeye başlanacaktır.

Alüminyum Bahçe Mobilyaları: Alüminyumdan üretilen her türlü bahçe mobilyası bu grupta sınıflandırılmaktadır. Alüminyum Bahçe Mobilyaları dış ortam kullanımında paslanma yapmaz ama çıplak kullanımı da uygun değildir. Alüminyumda sıklıkla kullanılan 2 tür kaplama mevcuttur. Bunlardan ilki en dayanıklı ve uzun ömürlü olanı eloksal kaplama diğer ise yine kimyasal yüzey işlem yapılmış yüzey üzerine uygulanacak elektrostatik toz boya uygulamasıdır.

Bahçe Mobilyalarında Kullanılan Minder ve Kumaşları Nasıl Olmalı?

Bahçe Mobilyalarında kullanılacak minderlerinde mobilyanın kendisi kadar dayanıklı ve kaliteli olmasını bekleriz. Dış ortamda dayanım sağlayabilecek kumaş türleri polyester, olefin veya akriliktir. Tüm bu kumaş türlerine su iticilik veya su geçirmezlik verilebilmektedir. Ancak bu 3 türün içerisinde en dayanıklı olan akrilik kumaş türüdür. Bahçe Mobilyalarınızda kullanılan kumaş türünün %100 akrilik olmasına özen gösteriniz. İkinci sırada olefin gelmektedir. Olefin kumaşta sektörde akrilik kumaşmış gibi gösterilerek satılmaktadır ama aslında akrilik kumaş değildir. Yine de polyester kumaşa göre daha fazla dayanım sağlamaktadır. En son tercihiniz ise %100 polyester olmalıdır. Polyester kumaşta kendi içinde farklılık göstermektedir. En iyisi iplik boyamalı tabir edilen, iplikleri boyanarak, boyanmış iplik ile örülen polyester kumaşlardır. Polyester kumaşın bir diğer türü ise baskılıdır. Ham iplikten örüldükten sonra boyahanelerde üzerine baskı yöntemi ile boya yapılandır. Baskı kumaşların büyük çoğunluğu güneş ışınlarına dayanım göstermeyerek en fazla 2 sezonda renkleri direk güneş ışığına maruz kaldığında solmaktadır.

Minderde kullanılan kumaş kadar önemli olan bir diğer etken ise minder içinde kullanılan süngerdir. Eğer bir bahçe oturma seti veya bir bahçe köşe oturma grubu satın alıyorsanız, minderde kullanılan sünger yoğunluğunun minimum 26D (density/yoğunluk) ve 10 cm’den aşağıda olmamasına özen gösteriniz. Ayrıca süngerin kılıfa geçirilmeden önce üzerine elyaf kaplanmış olması hem kalite, hem doku hem de kumaşın sünger üzerinde kaymasını veya kırışmasını engelleyeceği için kullanım açısından büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Plastik Bahçe Mobilyası Nedir?

Pek tabidir ki, günün karmaşası ve yoğunluğundan uzaklaşmak ve hafif bir müzik eşliğinde kahvenizi yudumlamak için sabırsızlanırız. İşte kendinize ayıracağınız en keyifli saatleri konforlu bir plastik bahçe mobilyası ile gerçekleştirebilirsiniz. Plastik bahçe mobilyası, makine üretimi ile özel dizayn, tasarım ve ergonomi üçgeninde imal edilen aynı zamanda bütçenize katkı sağlayan mobilya grubudur. Plastik bahçe mobilyası; plastik masa ve sandalyeler, oturma takımları, sehpa, şezlong ile alıcısına çok çeşitli ürün grubu sunmaktadır. Plastik bahçe mobilyası denilince akla ilk gelenler arasında olan masa takımlarının yanı sıra son zamanlarda oturma takımları da önemli bir ivme kazanmış olup, güncel modeller ve yenilikçi tasarımlar ile ihtiyacınız olan her türlü plastik bahçe mobilyası çeşitleri ile Yücel Bahçe Mobilyaları  olarak hizmetinizdeyiz.

Plastik Bahçe Mobilyasında Hangi Tür Hammaddeler Kullanılmalıdır?

Plastik bahçe mobilyasında sağlamlık ve dayanıklılığı üst seviyede hissetmek için ürünlerin orijinal polipropilen ile imal edilmesi gerekmektedir. Polipropilen; sert ve sağlam bir malzeme olmasının yanı sıra oldukça iyi darbe dayanımı sağlamaktadır. Polipropilen bu anlamda birçok sektörde kullanılmakta olup, plastik bahçe mobilyası sektöründe de geniş kullanım alanı sağlamaktadır. Yine imal edilecek ürünün güneş ışınlarına karşı dayanıklılığını artırmak için UV katkılı maddenin eklenmesi uygun olacaktır.

Plastik Bahçe Mobilyası Nasıl Temizlenmelidir?

Mobilya sektöründe mobilyaların temizlenmesi büyük önem arz etmektedir. Mobilya sektöründen olan plastik bahçe mobilyalarının bakımı zahmetsiz denilebilecek kadar kolaydır. Doğru bilinen yanlışlardan biri ise, açık renk plastik bahçe mobilyasının kiri daha fazla göstereceği düşüncesidir. Plastik bahçe mobilyaları renk fark etmeksizin aynı derecede toz tutar ve üzerinde görünür. Şimdi vereceğimiz basit formül ile de renk fark etmeksizin plastik bahçe mobilyalarınızı pırıl pırıl yapacağınıza emin olabilirsiniz. Plastik bahçe mobilyasının temizlenmesi için gerekli olan malzemeler, yumuşak sünger ya da bez  ile su/1 ölçü beyaz sirkeli su karışımıdır. Öncelikle ürününüzün üzerindeki tozun fazlasından kurtulmak için, mobilyalarınızı su ile ıslatın. Sonrasında su/sirkeli su karışımı ile yumuşak bir sünger veya bezden yardım olarak ile plastik bahçe mobilyanızı ovun.  Plastik bahçe mobilyalarını temizlemek işte bu kadar kolay!

Plastik Bahçe Mobilyası Nasıl Saklanmalıdır?

Plastik bahçe mobilyası diğer mobilya çeşitlerine göre daha kolay saklanabilir. Eğer plastik bahçe mobilyanızı uzun süre kullanmayacaksanız ve ürününüz demonte ise ürününüzü parçalara ayırarak  kutu içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Bu muhafaza şekli sizlere alandan tasarruf da sağlatacaktır. Plastik bahçe mobilyasının avantajı ise ürün içerisindeki UV dayanımı sayesinde güneş ışığının olumsuz etkisinden kolay kolay etkilenmemesidir. Bu nedenle ürününüzü kutu içerisinde muhafaza edemeyecek olursanız, ürününüzün üzerine su ve güneş ışığına dayanaklı örtü örterek de korumuş olup, muhafaza edebilirsiniz.

Gaz Enjeksiyon ile Normal Enjeksiyon Baskı Arasındaki Fark Nedir? Hangi Tür Baskı Bahçe Mobilyalarında Kullanılmalıdır?

Plastik bahçe mobilyalarında eskiden beri alışılagelmiş olan normal enjeksiyon baskı ile imal edilen ürünler olsa da trendin zaman içerisinde değişmesiyle gaz enjeksiyon ile imal edilen plastik bahçe mobilyaları da popüler hale gelmiştir. Gaz enjeksiyon sistemi ile imal edilen plastik bahçe mobilyaları kutu formda olup, yüksek basınçlı gaz ile kutu formun içi boşaltılarak ve sıkıştırılmaktadır.  Bu nedenle gaz enjeksiyon sistemi ile imal edilen plastik bahçe mobilyalarında sağlamlık ve dayanıklılık oranı üst seviyededir. Gaz enjeksiyon sistemi, özel bir teknoloji olup, normal enjeksiyon sistemine göre daha maliyeti yüksektir. Normal enjeksiyon sistemi ile imal edilen plastik bahçe mobilyaları, sağlamlık ve dayanıklılık açısından mukavemetli ise de gaz enjeksiyon sistemi ile imal edilen ürünlere göre tek cidarlı yapıdadır. Plastik bahçe mobilyalarında her iki sisteminde kullanılarak ürün çeşitliliği oluşturulması mümkün olmakla birlikte bütçeniz ve zevkinize göre her türlü bahçe mobilyasına sitemizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Bahçe Mobilyası Satıcılarının Sıklıkla Kullandığı UV Dayanımı, Korozyon Dayanımı Deyimleri Nedir?

Ultraviyole’nin kısaltması olan UV kapa bir anlatım ile güneş ışınları ve içerisinde barındırdığı radyasyondur. Morötesi ışın olarak da bilinmektedir. Canlı ve cansız tüm varlıklar üzerinde etkili olan bu ışınlardan korunmak için insanlar özellikle yaz aylarında UV ışınlarına dayanım gösteren krem sürmektedir. Bahçe Mobilyası gibi ürünlerde ise UV direncini arttırmak için plastikten üretilenler için hammaddesinin içerisine UV dayanımı arttıran reçineler eklenirken, metal mobilyalarda ise polyester veya akrilik yapılı boyalar kullanılarak sağlanabilmektedir. Ahşap bahçe mobilyalarında ise yine üzerine koruyucu vernikler sürülerek bu dayanım sağlanabiliyor. “Bahçe Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor?” başlıklı yazımızda, plastik bahçe mobilyaları için vermiş olduğumuz önerileri dikkate alarak mobilyalarınızın seçimini yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Korozyon, bilindiği gibi metal veya metal alaşımlarının oksitlenme veya diğer kimyasal etkilerle aşınma durumudur. Demirin paslanması, alüminyumun oksitlenmesi korozyona örnek olarak verilebilir. “Bahçe Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor?” başlıklı yazımızda, alüminyum ve metal bahçe mobilyaları için vermiş olduğumuz önerileri dikkate alarak mobilyalarınızın seçimini yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Metal Bahçe Mobilyası Nedir?

Metalden üretilen her türlü bahçe mobilyası bu grupta sınıflandırılmaktadır. Metal Bahçe Mobilyaları oldukça sağlam ve uzun ömürlüdür. Ancak metal, bilindiği gibi dış ortamda paslanmaya başlar. Almış olduğunuz metal mobilyaların üzerine boya öncesinde galvaniz, çinko, veya katoforez kaplama yapılmış ve sonrasında elektrostatik toz veya yaş boya uygulaması yapılmış ise dış ortam dayanımı oldukça performanslı olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz kaplama türleri dışındaki kimyasal kaplamalarda dış ortamda dayanım sağlayacaktır ancak metalin üzerinde bulunan keskin köşeler, grift yüzeyler, proses sırasında ürünün zorunlu olarak kanca ile asıldığı askılama noktaları ve faraday kafesi olarak adlandırılan boyanın ulaşamadığı dip noktalarda pas akıntıları ve belirli bir süre sonrada boya kabarmaları ve dökülmeleri görülmeye başlanacaktır.

Metal Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenmeli?

Metal Bahçe Mobilyalarının üzerinde korozyon oluşumunu engelleyecek kaplamalar bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tür mobilyaların temizliğinde ovalama veya kimyasal sıvılar gibi temizlik yöntemleri kullanılmamalıdır. Bu tür temizlik işlemleri kaplamanın rengini matlaştıracak ve zamanla o bölgelerde zayıflanmalar olacağı için kaplamanın veya boyanın dökülmesi ve akabinde paslanma veya oksitlenme etkileri görülecektir. Metal bahçe mobilyalarında temizlik önce nemli bir bezle ve sonrasında kuru bir bez ile nemi alınarak yapılmalıdır.

Metal Bahçe Mobilyaları Kullanılmadığında Nasıl Korunmalıdır?

Günümüze birçok metal bahçe mobilyası DKP demirden çekilmiş boru veya profilden imal edilmektedir. Eğer bu tür bir hammadde ile üretilmiş ürün ise dış kısmı her ne kadar dış etkenlerden korunacak şekilde imal edilmiş olsa da iç kısmı hala korozyona açık demirdir. Dolayısıyla bu tür mobilyaların yağmur veya benzeri nemli ortamlarda sürekli kalması dışarısından olması bile içerisinden paslanmasını başlatacaktır. Dolayısıyla Plastik Bahçe Mobilyaları gibi sürekli dış ortamda bırakılması uygun olmayacaktır. Metal hammadde ile üretilmiş ürünlerini kullanmadığınız zaman demonte ise sökerek orijinal kutusunda nemsiz bir ortamda saklamalı demonte değil ise üzerini öreterek yine nemin olmadığı bir ortamda muhafaza etmeniz, mobilyanın ömrü açısından uygun olacaktır.

Alüminyum Bahçe Mobilyası Nedir?

Alüminyumdan üretilen her türlü bahçe mobilyası bu grupta sınıflandırılmaktadır. Alüminyum Bahçe Mobilyaları dış ortam kullanımında paslanma yapmaz ama çıplak kullanımı da uygun değildir. Alüminyumda sıklıkla kullanılan 2 tür kaplama mevcuttur. Bunlardan ilki en dayanıklı ve uzun ömürlü olanı eloksal kaplama diğer ise yine kimyasal yüzey işlem yapılmış yüzey üzerine uygulanacak elektrostatik toz boya uygulamasıdır.

Alüminyum Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenmeli?

Alüminyum Bahçe Mobilyalarının üzerinde korozyon oluşumunu engelleyecek kaplamalar bulunmaktadır. Dolayısıyla alüminyum bahçe mobilyaların temizliğinde ovalama veya kimyasal sıvılar gibi temizlik yöntemleri kullanılmamalıdır. Bu tür temizlik işlemleri kaplamanın rengini matlaştıracak ve zamanla o bölgelerde zayıflanmalar olacağı için kaplamanın veya boyanın dökülmesi ve akabinde paslanma veya oksitlenme etkileri görülecektir. Alüminyum bahçe mobilyalarında temizlik önce nemli bir bezle ve sonrasında kuru bir bez ile nemi alınarak yapılmalıdır.

Alüminyum Bahçe Mobilyaları Kullanılmadığında Nasıl Korunmalıdır?

Alüminyum Bahçe Mobilyaları, Metal Bahçe Mobilyalarına nazaran dış ortam dayanımı yüksek olan üründür. Dolasıyla dış ortamda kalmasında bir sakınca yoktur. Ancak kullanım sırasında kaplamasında çizikler oluştu ise bu bölgelerinde oksitlenme ve sonrasında kaplamasının dökülmesi problemini görebilirsiniz. Kullanılmadığı durumlarda demonte ise sökülerek muhafaza edilmesi, demonte değil ise üzerlerine koruyucu bir örtü örtülerek muhafaza edilmesi alüminyum bahçe mobilyasının ömrünü daha arttıracaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR